मग्या सार्की र पान्सरा सार्कीकाे परिवारले राहत पाएनन

१ बैशाख २०७७, सोमबार ०५:०७

विश्वव्यापी   फैलिएको   नाेबल  काेराेना  भाइरस  ( काेभिड – १९ ) का कारण   नेपालमा  लकडाउन  भइरहेको  छ । अहिले  नेपालकाे  विभिन्न  जिल्लामा  राहत  बाड्ने  काम  भइरहेको  छ  तर  बाँकेको  कोहलपुरमा  बस्ने  एक  परिवारले  आँफूले  राहत  नपाएको  गुनासो  गरेका  छन्।

नेपालकाे  प्रदेश  नम्बर ५  मा  पर्ने  बाँके  जिल्लाको  कोहलपुर  नगरपालिका – ११, नयाँ  बस्ती , सुकुम्बासी टोलमा बस्ने   मग्या सार्की  र  पान्सरा  सार्कीको  घरपरिवारले  अाफूले  अहिलेसम्म  राहत  नपाएको  बताएका  छन । उनिहरू  पहिला  कर्णाली प्रदेशमा  पर्ने  मुगु   जिल्लाको  खतेड  गाउँपालिका   वडा  नम्बर  ९  मा  बस्दै आएका   थिए । 

उनिहरुका  एउटा  छाेरा  र  एउटी  छाेरी  रहेका  छन् , छाेराकाे  नाम  सुरेन्द्र  सार्की  र  छाेरीकाे  नाम  मनिसा  सार्की  हो । छाेरा  चाहिँ   अहिले  विगत  एक  वर्षदेखि   भारतकाे  मिम्लामा  मजदुरको  काम गर्छन। उनि    अहिले  भारतमै   बस्दै आएका  छन ।

मग्या  सार्कीले  आफ्नै  घर  नजिकै  सडक  पेटीमा  जुत्ताचप्पल  सिलाउने  काम  गरिरहेकि थिइन  तर  अहिले  लकडाउनका  कारणल  अाफूले  काम  गर्न  समेत  नपाएको उनी बताँउछिन ।

आफ्नो  घरपरिवारमा  आर्थिक  अवस्था  परिरहेको  समयमा  अचानक  लकडाउन  भएपछि  बिहान  र  बेलुकी  छाक  टार्न  गाह्रो  भएको  उनिहरु बताँउछन । स्थानीय  र  सरकारी  निकायले  यस्तो   विपतकाे  समय  पनि   अाफूहरुलाई  कुनै  ठाउँबाट  पनि  खाद्यान्न  तथा   राहत  उपलब्द गराउन नसकेको  गुनासो  गर्छन ।

 लकडाउनले  गर्दा सुरेेेन्द्रले रकम  कमाउन  पाएको  छैनन।

‘बुबाअामाकाे  साहारा  म  नै  थिए  तर  लकडाउन  भएको  कारणले  नेपालमा  बुबाअामा  भोकभोकै  बसिरहनु  भएको  छ , अहिलेसम्म  केही  राहत  पनि   पाउनु  भएको  छैन , यताबाट  नेपालमा  फाेन  गर्न  पनि  मोबाइल  रकम  नभएकोले  कुराकानी  पनि  गर्न  पाएको  छैन , यता  जति  रकम  कमाउथे  घरमै  पठाउथे  तर  लकडाउनले  गर्दा  रकम  पठाउन  समेत  पाएको  छैन , नेपालमा  आफ्नो  खेतबारी  समेत  छैन , दिनमा  मजदुर  काम  गरेर  छाक  टार्थे   तर  लकडाउनले  गर्दा घरपरिवारको  अवस्था  निकै  नाजुक  रहेको  छ’ सुरेन्द्र बताँउछन।  ‘अब  लकडाउन  खुल्न  साथै  म  नेपाल  आफ्नै  घरमै  फर्किने  छु’ ।

यदि   देश  तथा  विदेशबाट   केही  रकम  वा   सहयोग  पठाउन  इच्छुक  व्यक्तिहरुले  अथवा  संघसंस्थाले  तल  दिएको  नम्बर  सम्पर्क  गर्नुहोस्:
मग्या  सार्की : ९८६४८७३५१६
सुरेन्द्र  सार्की : ९८८२७१७९२०
निराज  रानाभाट  ( सामाजिक  अभियान्ता ): ९८४५४२२५०२  वा  ९८०९१८९१११

(यो समाचार हाम्रा पाठक निराज रानाभाटबाट प्राप्त भएको हो ।)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.