देशभरिको लकडाउन यस्तो हुने

२२ जेष्ठ २०७७, बिहीबार ०१:२३

काठमाडौ । लकडाउन चैत ११ मा सुरु हुँदा मुलुकमा कोभिड–१९ संक्रमित दुई जना थिए । लकडाउनको ७३ औं दिन अर्थात् बिहीबार यो संख्या २३ सय नाघेको छ । यहीबीचमा ९ जनाको संक्रमणले मृत्यु भइसकेको छ । यसले लकडाउन कोभिड–१९ संक्रमण रोकथामको एक मात्र उपाय होइन भन्ने प्रस्ट्याएको छ । यो कुरा विज्ञहरूले बताउँदै आए पनि सरकारले लकडाउनलाई अपनाइरहेको छ । सबैतिरबाट दबाब पर्न थालेपछि भने सरकारले लकडाउनको ढाँचा बदल्ने तयारी गरेको छ । सम्भवत यो ढाँचा आजैबाट लागू हुनेछ ।

मन्त्रिपरिषद्ले शनिबार जेठ मसान्तसम्म लकडाउन लम्ब्याउने निर्णय गरेसँगै यो अवधिमा नयाँ ढाँचा तयार गर्न कोभिड–१९ संक्रमण रोकथाम तथा नियन्त्रण उच्चस्तरीय समन्वय समितिलाई निर्देशन दिएको थियो । त्यही निर्देशनअनुसार समिति र कोभिड–१९ संकट व्यवस्थापन केन्द्र (सीसीएमसी) ले नयाँ ढाँचा बनाएर मन्त्रीपरिषद्मा लगेको छ । ‘लकडाउन अब क्रमशः सामान्य बनाउँदै जानुपर्ने आवश्यकता बोध भएको छ,’ उच्चस्तरीय समन्वय समितिका सदस्य संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयनमन्त्री योगेश भट्टराईले भनेका छन्, ‘विशेषज्ञहरूको राय लिएर नयाँ मोडालिटी बन्छ र त्यसका आधारमा सरकार अघि बढ्छ ।’

अन्य मुलुकले आर्थिक गतिविधि ठप्प र जनजीवनसमेत अस्तव्यस्त बनेपछि लकडाउनलाई खुकुलो पारिसकेका छन् । नेपालसँगै लकडाउन सुरु गरेको भारतले सार्वजनिक यातायातलगायत सबै खुला गरिसकेको छ । नेपालमा भने लकडाउनको विकल्प नसोची अघि बढेपछि नागरिक तहबाट सरकारको विरोध भइरहेको छ । अब पनि यथास्थितिमा लकडाउन बढाउँदै लैजाँदा थप समस्या बढ्ने र त्यो धान्न नसकिने आकलन सरकारी अधिकारीहरूले गरेका छन् ।

‘लकडाउनको मोडालिटीबारे कुराकानी भइरहेको छ, उच्चस्तरीय समितिको आजकै बैठकमा प्रस्ताव आउँछ,’ समितिका सदस्य सचिवसमेत रहेका मन्त्रिपरिषद् कार्यालयका सचिव नारायणप्रसाद विडारीले भने । बैठक आज बस्नेछ । यसअघि समिति संयोजक समेत रहेका रक्षामन्त्री इश्वर पोखरेल सहित राखेर प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले सबै क्षेत्रका विज्ञसँग परामर्शपनि गरिसकेका छन् । समितिले एउटा ढाँचापनि बनाइसकेको छ । त्यही ढाचाँलाई समितिले निर्णय गर्ने र सम्भवत आज या भोली मन्त्रीपरिषद् बसेर नयाँ ढाँचा लागू गर्ने सरकारको तयारी छ ।

(Copied from janaboli)देशभरिको लकडाउन यस्तो हुने

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.