रौतहटमा मल अभाव, साढे ७ सय पर्ने बाेरालाई २ हजारसम्म असुली

१५ श्रावण २०७७, बिहीबार ०७:४२

रौतहट : जिल्लामा रासायनिक मलको चरम अभाव भएको छ। भर्खरै रोपेको धानमा युरियालगायत मल हाल्न नपाएकाले किसानहरु चिन्तित भएका छन्। समयमा मल हाल्न नपाएपछि जिल्लामा धान उत्पादनमा कमी आउने देखिएको छ। 

३ महिनायता जिल्लामा कतै पनि सहजै मलखाद पाइन नसकिएको किसानहरुको गुनासो छ। केही किसानले कालोबजारी गर्नेसँग मल खरिद गर्न बाध्य भएका छन्। सरकारले तोकेको प्रतिबोरा ७ सय ४० रुपैयाँ पर्ने युरिया अहिले किसानहरुले २ हजार रुपैयाँसम्म तिरेर खरिद गर्नुपरेको अवस्था छ। त्यो पनि सबै किसानले पाउन सकेका छैनन्।  प्रतिबोरा १ हजार ६ सय तिरेर आफूले मल किनेर ल्याएको चन्द्रपुर नगरपालिका–२ का हरि कार्कीले बताए। उनले भने, ‘बाध्य भएर कालोबजारियासँग किन्नुपरर्ने अवस्था छ।’ कार्की मात्र होइनन्, जिल्लामा उनीजस्ता हजारौं किसानले यतिबेला अवैध तरिकाले मलखाद किन्छुभन्दा पनि पाइने अवस्था छैन।  वैशाख अन्तिम सातादेखि रौतहटमा खाद नआएको कृषि समग्री संस्थान कम्पनी जिल्ला शाखा चन्द्रनिगाहपुरका प्रमुख रवि केशरीले बताए। अहिले गोदाममा ४ हजार ४ सय बोरा डिएपी मात्रै रहेको प्रमुख केसरीले जानकारी दिए।  किसानहरुलाई यतिखेर रोपेको धानमा युरिया मल अत्यावश्यक हो। तर मल कहिले आउँछ कुनै टुंगो नभएको प्रमुख केसरी बताउँछन्।  अनुगमन फितलो सम्बन्धत निकायले अनुगमन गर्न नसक्दा रौतहटमा खाद कालोबजारियाहरु मौलाएका छन्। भारतबाट मोटरसाइकलमा ओसारेका खाद जिल्लाको उत्तरी भेगमा चार गुणा महँगोमा बिक्री हुँदै आएको छ।  तर यसबारे अनुगमन गर्ने निकायको भने ध्यान पुगेको देखिँदैन। जिल्लामा आपूर्ति समिति संयोजकमा प्रमुख जिल्ला अधिकारी रहने प्रावधान छ। यता प्रमुख जिल्ला अधिकारी बासुदेव घिमिरेले छड्के रुपमा समितिले अनुगमन गरिरहेको बताए। अनुगमन क्रममा कालोबजारी गर्नेहरु भेटिए तुरुन्त कारबाही गरिने उनले आश्वस्त पारे। 
Read more at: https://thahakhabar.com/news/104137

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.