महामारीमा विकास निर्माणका काम धमाधम

११ आश्विन २०७७, आईतवार ०९:२५

काठमाडौं, असाेज ११ । सरकारले कोरोना महामारीको अवधिमा सीमित जनशक्तिकै भरमा भए पनि विकास निर्माणका काम धमाधम अघि बढाइरहेका छन् । भूकम्पपछिको भौतिक संरचना, सम्पदा पुनर्निर्माण तथा सडक पूर्वाधारस“गै विमानस्थल निर्माण कार्यले पनि गति लिएको छ ।

राष्ट्रिय गौरवको आयोजना गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको हालसम्म ९२ प्रतिशत भौतिक प्रगति भएको छ भने ६३ प्रतिशत वित्तीय प्रगति भएको छ । विमानस्थलमा बत्ती, उपकरण जडानलगायत केही प्राविधिक काम मात्रै बाँकी रहेको जनाइएको छ ।

गौतम बुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल भैरहवामा दोस्रो टर्मिनल भवनको निर्माण तयारी सुरु गरिएको संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्ययन मन्त्रालयले जनाएको छ । पर्यटन तथा उड्डयनमन्त्री योगेश भट्टराईले टर्मिनल भवनको नयााँ डिजाइनसमेत सार्वजनिक गरेका छन् । दोस्रो टर्मिनल भवनको अब ठेक्का प्रक्रियासँगै निर्माण कार्य सुरु हुनेछ ।

पोखरा क्षेत्रीय अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पनि आगामी वर्ष तयारी अवस्थामा रहने गरी निर्माण कार्य भइरहेको छ । कुनै रोकतोक नभएमा आगामी वर्ष विमानस्थल तयारी अवस्थामा रहनेछ । रनवे, एप्रोन, पाइपलाइन, ट्याक्सी वे, ट्रान्सफर्मर र विद्युत् पाइपलाइनका काम सकिएका छन् भने एक्सेस रोड र टर्मिनल बिल्डिङ निर्माणको काम अन्तिम चरणमा पुगेको छ  । विमानस्थलमा १४ भवन संरचना बनेर फिनिसिङको चरणमा पुगेका छन् ।

केही समयअघि मात्र संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयनमन्त्री भट्टराईले निर्माणाधीन विमानस्थलको अवलोकन तथा अनुगमन गरेका थिए । सो क्रमा उनले राष्ट्रिय गौरवका आयोजनामध्ये पोखरा क्षेत्रीय अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल सबैभन्दा पहिले सम्पन्न हुने बताएका थिए । राष्ट्रिय गौरवको आयोजनाभित्र पर्ने यो विमानस्थलको ६३ प्रतिशत काम सकिएको छ ।

सन् २०२१ को जुलाईसम्ममा सक्ने योजनासहित ठेकेदार कम्पनी चाइना सीएएमसी इन्जिनियरिङले काम गरिरहेको छ । विमास्थल निर्माण कार्य कोरोना महामारीकैबीचमा पनि सुचारु राखिँदै आएको छ । २०३२ सालमै ३ हजार १ सय ५० रोपनी अधिग्रहण गरिएको जग्गा विस्तार गर्दै २०७३ साउनबाट राष्ट्रिय गौरवको आयोजनाको निर्माण सुरु भएको हो ।

विश्वभरि महामारीको रूप लिएको कोरोना भाइरस (कोभिड-१९) का कारण विभिन्न कार्य रोकिँदै आए पनि भौतिक पूर्वाधार तथा विकासका काम सुचारु राखिँदै आएका छन् ।

यस बीचमा पनि सीमित जनशक्ति र स्वास्थ्य सावधानी अपनाउँदै काम भइरहेको मन्त्रालयका अधिकारीले जनाएका छन् । उक्त समाचार आजको राजधानी दैनिकमा छापिएको छ ।

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.