सरकारले तोकेको मूल्यमा सहकारीहरूले किसानको धान नकिन्ने

१ मंसिर २०७७, सोमबार १६:५५

सरकारले मोटा धानको समर्थन मुल्य २ हजार ७३५ र मोटा मसिनोको २ हजार ८८५ रुपैयाँ प्रतिक्वीन्टल तोकेको छ । किसानको लागत र व्यवस्थापन खर्च मात्र नभई भारतीय र नेपाली बजार मूल्यको समेत आधारमा न्यूनतम समर्थन मुल्य तोकेको सरकारको भनाइ छ ।

समर्थन मुल्य किसानले पाउने ग्यारेन्टी गर्न सरकारले सहकारीहरूलाई धान किन्न आग्रह गरेको छ । सहकारीहरूले भने यो भाउमा धान किन्न चासो देखाएका छैनन् ।

सहकारीहरूलाई बढीमा १८ प्रतिशत चिस्यान भएको धान न्युनतम समर्थन मुल्यमा खरिद गर्न भनिएको छ । त्यो भन्दाबढी चिस्यान भए १ प्रतिशत चिस्यान बराबर १२०० ग्राम प्रतिक्विन्टलका दरले हुन आउने तौल घटाई खरिद गर्नुपर्नेछ । धान खरिद गरेको १५ दिनभित्र किसानलाई रकम भुक्तानी गर्नुपर्नेछ । र, किसानले धानको मुल्य नपाएसम्म सहकारीले अनुदान पाउँदैनन् ।

समर्थन मूल्यमा धान खरिदबिक्रि परीक्षणकालको समन्वय गर्ने जिम्मेवारी प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजनाले पाएको छ । प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजना कार्यान्वयन ईकाई, पर्साका कृषि विकास अधिकृत पुरुषोत्तम रौनियारका अनुसार भण्डारण, सुरक्षा र प्याकेजिङ लगायत व्यवस्थापनका लागि सरकारले प्रतिक्विन्टल ११२ रुपैयाँ उपलब्ध गराउने छ । किसानका धान किन्न इच्छुक सहकारीहरूले करचुक्ता प्रमाणपत्र, पान नम्बर लगायतका कागजात सहित सूचिकृत हुनपर्छ ।
सरकारले तोकेको मूल्यमा धान खरिद गर्ने निकाय नहुँदा किसान निराश थिए । यसपटक सरकारले किसानहरूको धान किन्न सहकारी संस्थाहरुलाई अनुदान दिने व्यवस्था गरेको छ ।

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.