राष्ट्रपति समक्ष राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोगको बार्षिक प्रतिवेदन

२२ मंसिर २०७७, सोमबार १९:२१

संवैधानिक व्यवस्था अनुसरा राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोगले आर्थिक वर्ष २०७६/२०७७ को वार्षिक प्रतिवेदन राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीसमक्ष पेश गरेको छ

आर्थिक वर्ष २०७६/२०७७को प्रतिवेदनमा मानव अधिकार उल्लङ्घन भएको भनी १३२ उजुरीहरू दर्ता भएको, नयाँ दर्ता भएका र पुराना गरी ७९५ उजुरीमाथि अनुसन्धान सम्पन्न भएको छ । मानव अधिकारका विविध विषयमा १२८ पटक अनुगमन गरेको प्रतिवेदनमा आयोगले उल्लेख गरेको छ ।

समाजमा जातीय भेदभावको विद्यमान स्थिति, जीवनको अधिकारमा चुनौती, उपभोक्ताका अधिकारहरू कुण्ठित हुनु, शिक्षा तथा स्वास्थ्य सेवामा सबैको पहुँच हुन नसक्नु आदी विषयले मानव अधिकार उल्लङघन हुने गरेको जनाएको छ । वैदेशिक रोजगारीमा गएका श्रमिकहरू श्रम शोषणमा पर्ने गरेको, महिला तथा बाल हिंसाका कारण जनजीवन असहज अवस्थामा रहेको, सीमान्तकृत समुदाय, आदिवासी जनजाति, अपाङ्गता भएका व्यक्ति, दलित, महिला, अल्पसङ्ख्यक, जेष्ठ नागरिकलगायतको अधिकारको संरक्षणमा राज्यले विशेष ध्यान नदिनु मानव अधिकार उल्लङ्घनका कारण भएको समेत आयोगकव भनाई छ ।

प्रतिवेदनले देशको मानव अधिकारको अवस्थामा अपेक्षाकृत सुधार हुन नसकेको औंल्याएको छ ।

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.