सरकार गठनको विकल्प हुँदासम्म प्रतिनिधिसभा विघटन हुनसक्दैन : सभामुख सापकोटा

८ पुष २०७७, बुधबार २१:५५

काठमाडौं । सभामुख अग्निप्रसाद सापकोटाले प्रतिनिधिसभामाथि अवरोध सिर्जना गरिएको भन्दै दु:ख व्यक्त गरेका छन् ।

सभामुख सापकोटाले बुधबार साँझ एक विज्ञप्ति प्रकाशित गर्दै नेपालको संविधानको धारा ९३ (१) बमोजिम यही २०७७ पुस १७ गतेभित्र संघीय संसदको सातौं अधिवेशन सुरु गर्न गृहकार्य भइरहँदा अप्रत्यासित रुपमा प्रतिनिधि सभामाथि अवरोध सृजना गरिएकोमा सिंगो प्रतिनिधि सभा र मलाई मर्माहत आफुलाई मर्माहत बनाएको बताएका हुन् ।

सापकोटाले सरकार गठन गर्ने विकल्प रहँदासम्म प्रतिनिधिसभा विघटन हुन नसक्ने जिकिर गरेका छन् । उनले भनेका छन्, ‘संविधानको धारा ७६ मा प्रतिनिधि सभामा सरकार गठन गर्ने विकल्प रहँदासम्म प्रतिनिधि सभा विघटन नहुने स्पष्ट व्यवस्था गरिएको छ। यस सन्दर्भमा संविधानको फरक व्याख्या नहोस् र शक्ति पृथकीकरण, सन्तुलन र नियन्त्रण कायम राख्न सकियोस् भन्ने मान्यतासहित संविधानमा यस्तो व्यवस्था गरिएको हो । विगतका विसंगतिपूर्ण अभ्यासलाई सच्याउँदै स्थिरता र यसमार्फत् समृद्धिको जनचाहनालाई सम्बोधन गर्न प्रतिनिधि सभाको पूर्ण कार्यकालको परिकल्पना गरिएको तथ्य यहाँ स्मरणीय छ ।’

सभामुख सापकोटाले पालना सिंगो मुलुकको प्रमुख कार्यभार भएको स्पष्ट पारेका छन् । उनले भनेका छन्, ‘संविधानको रक्षार्थ पुनः एकपटक राजनीतिक दलका बीचमा उच्चस्तरीय  समझदारीको आवश्यकता अझ बढेर गएको छ । साथै, संवैधानिक सर्वोच्चताका लागि माननीय सदस्यहरु, राजनैतिक दल, नागरिक समाज, कानुन व्यवसायी, बुद्धिजीवी, सञ्चारजगत् तथा सम्बद्ध सबै पक्ष संवेदनशील र गम्भीर बन्नुपर्ने बेला आएको छ ।’

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.