‘माउन्ट केटु’को कीर्तिमानी सफल आरोहीहरु स्वदेश फिर्ता, विमानस्थलमा भव्य स्वागत

१३ माघ २०७७, मंगलवार १५:०६

काठमाडौं । हिउँदे सिजनमा विश्वकै दोस्रो अग्लो हिमाल ‘माउन्ट केटु’को सफल आरोहण गरेको नेपाली आरोहण टोली स्वदेश फर्किएको छ ।

नेपालका १० जना आरोहीले पाकिस्तानमा रहेको माउन्ट केटुको हिउँदे सिजनमा आरोहण गरेर विश्वकीर्तिमान कायम गरेका थिए । यसअघि हिउँदमा कुनै पनि आरोहण टोलीले ८ हजार ६ सय ११ मिटर उचाइको ‘माउन्ट केटु’को आरोहण गर्न सकेका थिएनन् ।

निर्मल पुर्जासहित मिङ्मा जी शेर्पा, मिङ्मा डेभिड शेर्पा, मिङ्मा तेन्जी शेर्पा, गेल्जे शेर्पा, दावा तेम्बा शेर्पा, पेमछिरी शेर्पा, किलुपेम्बा शेर्पा, दावा तेन्जिङ शेर्पा र सोना शेर्पाले यही माघ ३ गते टिम स्प्रिटका साथ एक्कैपटक आरोहण गरेका थिए ।

मिङ्मा जी शेर्पाले त विना अक्सिजन आरोहण गरेका थिए। तीन वटा समूहमा विभाजित आरोहीहरु शिखरमा पुग्ने बेला १०० मिटर तलबाट एकसाथ पुगेका थिए । यसअघि आरोहीहरु शिखरमा पुग्ने बेलामा एक्लाएक्लै पुगेर व्यक्तिगत रेकर्ड राख्नेगरेका थिए ।

मंगलबार बिहान स्वदेश फर्किएको सो टोलीलाई त्रिभुवन अन्तराष्ट्रिय विमानस्थलमा स्वागत गरिएको छ । विमानस्थलमा टानका प्रतिनिधिहरूले स्वागत गरेका छन् ।

माउन्ट केटुको सफल र ऐतिहासिक आरोहरण सफल गरेकोमा पाकिस्तानले नेपाली आरोहीलाई इस्लामावादमा भव्य स्वागत गरेको थियो ।

पाकिस्तानका राष्ट्रपति अरिफ आल्भिले राष्ट्रपति कार्यालयमै नेपाली आरोहीलाई भेट गरेका थिए भने पाकिस्तनी प्रधानमन्त्री इमरान खान र पाकिस्तानी सेना प्रमुखले बधाई दिएका थिए । राष्ट्रपति आल्भिले नेपाली आरोहीको भ्रमणले पाकिस्तानको सफ्ट कुटनीति र पर्यटनलाई प्रवद्र्धन गर्ने जनाएका थिए ।

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.