तीज गीतमा कोरोना कहर


बाँच्नुपर्छ कोरोना जितेर

लाउलाउ सारी पोहोरकै झिकेर

एउटा फोटो खिच

माछामाछो भ्यागुतो यसपालिको तीज’

यो गीत सार्वजनिक भएको वर्ष दिन बित्यो । यसमा वर्णित परिस्थिति भने अझै बदलिएको छैन । कोरोना कहर उस्तै छ । तीज नजिकिएको छ । यसपालि पनि हाम्रा चाडपर्व कोरोनाको मारमा पर्ने निश्चित छ । गत वर्ष गायक दुर्गेश थापाले गाएको ‘माछोमाछो भ्यागुतो, यसपालिको तीज’को मर्म सकिएको छैन । सायद, त्यही सोचेर हुनुपर्छ, थापाको उक्त गीतको लेडिज भर्सन सार्वजनिक गरिएको छ । अघिल्लै वर्ष चर्चा कमाएको उक्त गीत गायिका समीक्षा अधिकारी र अस्मिता जुरेलीको स्वरमा शुक्रबारदेखि डिजिटल बजारमा आएको हो । गीतमा शब्द भने राम खत्री र दुर्गेश मिलेर लेख्नुभएको छ ।

सङ्गीत पनि दर्गेशकै छ । उक्त गित ‘डि–सिरिज’ युट्युब च्यानलबाट गीत सार्वजनिक गरिएको हो । लेडिज भर्सनका लागि शब्दमा केही हेरफेर गरिएको उहाँले बताउनुभयो । “गत वर्ष मेरो एकल स्वरमा गीत आयो, धेरै दर्शक÷स्रोताले रुचाउनुभयो”, उहाँले भन्नुभयो, “त्यही गीत अहिले लेडिज भर्सनमा सार्वजनिक गरिएको हो ।” थापाले गीतका लागि चल्तीका गायिका रोज्नुभएको छ ।

गीत सफल हुनेमा उहाँ विश्वस्त हुनुहुन्छ । सार्वजनिक भएको २४ घण्टा नबित्दै गीतले एक लाख बढी भ्यूज बटुलेको छ । गत वर्ष उहाँले गाएको सोही गीतले युट्युबमा एक करोड ३४ लाख बढी भ्यूज पाएको थियो । कोरोनाले तीज पर्वमा पारेको असर गीतमा यसरी प्रतिबिम्वित छ ।

‘माइत पनि नगाको दुई साल भो

कोरोनाले अहिलेनी उही चाल भो’

दुर्गेशले विसं २०७६ मा ल्याएको तीज गीत ‘बीच–बीचमा’ले पनि धेरै दर्शक÷स्रोताको मन जितेको थियो । उक्त गीतको म्युजिक भिडियोलाई युट्युबमा हालसम्म एक करोड ५५ लाखभन्दा बढी पटक हेरिएको छ । तीजका सबै गीतमा उहाँको आफ्नै लगानी छ । पछिल्लो समय तीज गीत गायनमा पुरुषको पनि उत्तिकै सक्रियता छ । तीज आउन झण्डै दुई महिना बाँकी छँदै गीत धमाधम सार्वजनिक भइरहेका छन् । कतिपय गीतमा महिलाका मुद्दालाई उठान गरिए पनि केहीले भने तीज गीतको सौन्दर्य गुमाउँदै गएका छन् । बागलुङमा जम्नुभएका दुर्गेश भने रमाइला र पृथक शैलीका गीत गाउन पोख्त हुनुहुन्छ ।

उहाँ गीतमा भन्नुहुन्छ–

‘भाइको बिहे जुराथे बाहुनले

जन्त जान पाइएन लकडाउनले

एउटा फोटो खिच माछोमाछो भ्यागुतो

यसपालिको तीज’


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope