सर्प


“आँधो साप बोलाइदिन्छु अनि थाहा पाउँछौ ।” केटाकेटीले अनावश्यक अर्गेल्याईं गर्न थालेपछि आमाहरूले रोड्याईंबाट मुक्ति पाउन जुक्ति फुराए । केटाकेटी डराए र पिरोल्न छाडे । आमाहरूलाई आफ्ना काम निप्ट्याउन सहज भयो ।

“ढोडियालाई खबर गर्दिन्छु, सधैँ सिँगौरी र खुट्टी लगाएर कसरी सक्नु, जेमराजहरू ।” लैना गाईभैसीले हरियो घाँस, चोकर र खोले नियमित पाएर पनि ढुङ्ग्रो र बाल्टिन भर्न छोडेपछि घरमूली बाहरू बिच्किए । भोलिदेखि नै लैना वस्तु पग्रिए । दूध छेलोखेलो भयो । बाहरूको चिन्ता हट्यो ।

“धामनलाई ल्याएर राख्छु अनि हेर्छु तिमेर्को चुरिफुरी ।” किराहरूले बालीनाली सखाप पार्न थालेपछि किसानहरू पड्किए । धामन आउने सूचना मात्रले पनि किराहरूले खेतबारी छाडे । किसानहरूले फसल काटे र भित्र््याए ।

“गङ्ग्वालीलाई धपाइदिन्छु अब । सधैँ हेप्छस् । तेरो घरको ‘सह’ गएपछि तँ पनि मजस्तै त हुने होस् ।” कामदारले मालिकलाई आक्रोश पोख्नु मात्र के थियो मालिक लत्रियो र मित्रवत् व्यवहार गर्न थाल्यो । सम्भावित भिडन्त टरेर गयो ।

“हरेउ भेला पारेर छोडिदिन्छु अनि । तिमर्ले अति गर्यौ । रुखको हाँगामा बसेर पनि कसैले दिसा गर्छ ? मात्तिएका मोराहरू । बेला कुबेला झाडीमा किन छिरेका ?” हेडसरले छुल्याहालाई तर्साए । विद्यार्थीहरू कापे र अनुशासित बने ।

“करेतलाई कल गरौँ ? पाँचतले घरमा बस्दैमा आफूलाई राजा ठान्छस्, शोषक ? तेरो दमन हेरौँला हामी पनि ।” राताफेटे युवाहरूले आगो ओकलेपछि साहूको सातो गयो । साहूका रवाफ सोत्तर भए । बन्धनबाट धेरैले उन्मुक्ति पाए ।

“गोमनले ठुँगाउन सकिनँ भनेँ त के र ! कति सहनु थिचोमिचो पनि । तेरो घोक्रो गोमनको सामुन्ने परेपछि हेरौँला ।” सामन्तीलाई ‘सबाल्टर्न’ले हायलकायल बनाए । ऊ दच्कियो र निहुरमुन्टी भयो ।

“सिरिसे साप हुलिदिन्छु घरमा अनि खान्छस् केरा ।” कचकचे छिमेकीलाई यत्तिभन्दा बढी भन्नै परेन । पूरै टोल शान्त बन्यो ।

धेरैपछि अचानक फेरि केटाकेटी गनगन गर्न थाले, लैनो वस्तु डुक्रियो, सलह सलबलाए, मालिक बौलायो, विद्यार्थी उत्ताउलिए, साहू सन्कियो, सामन्तीले हेप्न थाल्यो, छिमेकी अशान्त भयो जब पारासिटामोल, बोरा र बिन बोकेका सपेराहरू गाउँसहरमा छ्यापछ्याप्ती हुन थाले ।

(अनुसिर्जना, सम्पादन र अध्यापनमा सक्रिय मुक्तिनाथ घिमिरे मूलतः समीक्षक र लघुकथाकार हुन् । उनको प्रयोगधर्मी लघुकथा सङ्ग्रह ‘२१६६’ प्रकाशित छ ।)

यो पनि पढ्नुहोस्

नेपाल आमा भन्छिन् (शनिबासरीय विशेष कविता)

गिनिज रेकर्डमा नभएको त्यो नाम (संस्मरण)

अचम्मका ती अन्तर्वार्ता (संस्मरण)

फलाँस


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope