समाचार बन्नुअघि (हाइबुन)


जीवन पैतालाहरूको गाथा रहेछ । मनले चाहेपछि तनलाई जतनसँग मनेलु वतनसम्म पु¥याउने इमानी पैतालाले कहिल्यै स्याबासीचाहिँ पाउँदैनन् । अझ आजका मान्छेका सप्रेका पेट देखेर थर्थरीराम पैतालाको आराधना सुनेर विज्ञानदेवीले चीलगाडी र चलगाडीका अवतार ग्रहण गरेपछिका त कुरै बेग्लै नि ! पेटका लागि मनले चिताएका ठाउँसम्म नपुगोस् मान्छे, तर आँखाका लागि पुगेरै छाड्छ । प्रकृतिका काखमा ढल्केर आकाशको नीरवता र पूmलको सुषमा–सुवास एकसाथ चपाउँछ ऊ आँखाले र अघाउँछ मुटुभरि । हो, खुट्टाको यही कीर्तिकथा लेख्नु छ मैले आज परेलीभरि, यात्राका हरतरेलीभरि । यादहरूको महाकाव्य कालिदासले लेख्नै भ्याएनछन् सायद, अब बिजुली–कलम बोकेर चामलदास चम्कनु बनेको छ । भोलि २०७६ को वैशाख २८ अर्थात् यस यामकै वसन्तको अन्त्येष्टिसँगै मेची कटेर टिस्टाहुँदै पहाडकी छोरी दार्जेलिङ–सुन्दरीका कोमल र मायालु हातहरूको अविस्मारक स्पर्शका पलहरू अहिले नै पलपल गमिरहेछ मन । शरीर ब्युँझनुअघि नै ब्युँझिएर मनका भुराहरू चकचक गर्न थाल्छन् हजुर !
जीवनयात्रा
आँखा, मुटु र दृश्य
वसन्तपर्व

अचम्म, सहरमा भालेहरू कथा हुन थाले अब । विस्थापित गरिदियो प्रविधिले हजुरबाका जमानाको चरी–घडी । मोबिलोमा ककको साटो क्लक मुख तिखारेर बसिरहन्छ । जतिबेर कराउन लाउनुछ त्यतिबेर कराएस् है भनिदिएपछि कराउन मात्र होइन कान समाएर उठाई नै दिन्छ किरिङ … किरिङ । हो, ऊ र म सँगै उठ्यौँ आज । ऊ अर्थात् मेरो क्लके केटो नि !

पोक्याएर नाना केही, हिँड्ने हतारोमा छु । अल्लि हतार भएपछि मेरो स्टेसनमा तनाव हुन्छ, अनि एकान्तागार नगई हुँदैन । बस्, स्याउको शरीर बिगारेसि दाँतले, खुट्टा मोजामा र मोजा जुत्तामा पसे, जुत्ता परेडका निम्ति जुटे । साँचाहरू उठे हत्केलामा, एउटा गेटतिर अर्को भटभटेका निधारमा ठुङ मार्नलाई । यतिका समय साथ दिने सङ्गिनीले पनि छोडिन्, ठीक यही समय जब मैले आसन र श्रीपेच ग्रहण गरेँ । मुखमा नातो कसेर, उसैमाथि बसेर, उसकै कानमा थिचेर, हातखुट्टाको नापो मिलाउँदासम्म चुपचाप छ मेरो चारखुट्टे गुडीघोडा । म एक्लै छैन आज । मसँग दुनियाँका भगवान् बुद्ध छन् । भट्टेकै पुछारमा बुद्धलाई राख्नु रहर नभएर बाध्यता बन्यो । सुताएर ढाडैनेर मेरो, म हिँड्नुअघि उनले भनिन्, ‘अब त बुद्ध पनि सुरक्षित !’ हामी मौन थियौँ । हामी दुवै अर्थात् बुद्ध र म । उनी मेरै ढाडको आडमा सुते । बुद्ध अर्थात् बुद्धको १२० मिलिमिटरको प्रतिमाको कुरा हो यो । म सिङ समाएर होन्डा साइन–सिंहको ढाडमा जोे सवार थिएँ । मेरो सरकार बिस्तारै ओरालो लाग्छ अब पक्का, किनभने समयसँगै चल्न नसक्दा म कहाँ रहन्छु र !

माया गरीगरी सुम्सुम्याएँ, बारबार नरम हातले पालैपालो बुद्धलाई, बुद्धको ओभरकोटलाई । हामी दुवै बिस्तारै राँकिन थाल्यौँ । सडक चुपचाप थियो, पैतालामुनि । पैतालामुनि परेपछि वाचालहरू पनि मौन रहन विवश हुन्छन् । मौनताको प्रथम गुरु सडक, श्मशान र सत्ता सायद ।
मनवनको
मौन कोयल अहा !
मूर्तिबुद्ध ऊ

घाम ब्युँँझनुअघि नै थोेते मकैजस्तो चारकोसे जङ्गल नापियो । धरान र इटहरीका सिंहदरबार ह्वास्स धुवाँ गन्हाए सेउती पुल नपुग्दै । आतङ्ककारी दुर्गन्धलाई मास्कले किन छेक्थ्यो र ?

सम्झँदै बाँकी चार–पाँच दर्जन ‘घन्टा’, मौन सम्वादमा रहँदा पनि गतिशील आँखाहरूमा थुप्रै आकृतिहरू नाचिरहे, बजिरहे घन्टाहरू उस्तै मौन आवाजमा । आत्मीयता सद्भावको भान्जो रहेछ । सद्भाव सुकर्मको सगोत्री । हर्कमान तामाङका ढाकाटोपीका बुट्टाभरि बेले धिमालहरू नाचिरहे । आखिर अक्षर–तरुल पनि कलमका कुटेले नखनी ननिस्कने रहेछन् । मेलोमा पर्व पनि कति आनन्दको हुन्छ है ! बाँचेका रुखहरूले छ–लेनको विकासे डोजरबाट भयभीत भएर नै होला सायद मलाई मलिन भएर हेरे । मैले तिनका पुुर्खाहरूको सघन चारकोसे सम्झेँ । अनि कल्पना गरेँ, सखुवाका नातिले पनि भूपी काकालाई चिन्छन् कि ः ‘बन्दैन मुलुक दुई चार सपूत मरेर नगए’ ।

हाम्रो सम्वादको समय थिएन । तरहरा बन्नका लागि बिग्रेको छ यो बेला । कपाल काटेर व्रतबन्धका लागि तयार छन् बाटे–केटाहरू यतातिर । धुलोले नाकमा र हिलोले जुत्तामा हान्नु यस बेलाको तरहराको विशेषता हो । ‘पूर्वी पृतना’ पुगेपछि त सुरक्षाको अनुभव नहुने कुरै भएन । बुटाका बुटीहरू मासेर इटहरी किन हाँस्थ्यो र ! युवा वृक्षहरूको हत्यामा शोकमग्न चोक चाँडै शोकलाई सामथ्र्यमा बदल्ने सुरसार गर्दैछ । म र बुद्धसँग उसको न अपेक्षा छ न उपेक्षा !

टिप्परका अनुहार देख्नासाथ साँढेसँग बाछाहरू डराएझैँ बिचरा भटभटेहरूको सातो जाने समय हो यो । मेरो साइने–बाछो पनि लुम्सो हुन्छ यी यमराजका दूतहरूदेखि । तर्कंदै तर्कंदै दगुर्नु पर्छ, नत्र त साढे छ बजेको कान्तिपुर एफ.एम.को समाचारले फुकिदिने छ, ‘आज बिहान इटहरीबाट पूर्वतर्फ जाँदै गरेको को ३४ प ६४२० नम्बरको मोटरसाइकललाई विपरीत दिशाबाट आएको नम्बर नखुलेको टिप्परले ठक्कर दिँदा बाइकचालकको घटनास्थलमा नै मृत्यु भएको छ । मृतकको सनाखत हुन बाँकी छ ।’
समय सत्य
आऊ प्रेम गरौँ है
मृत्यु उवाच

अहह, आफ्नैँ मृत्युको समाचारको प्रुफ रिडिङ गर्दै दगुर्दै छु म । मैले एक हातले चालक अनुमतिपत्र छामेँ र ढुक्क बनेँ । साँझसम्ममा सनाखत भएको समाचार आउने छ । भोलि कलेजमा शोकसभापछि साथीहरूलाई दिनभरि क्रिकेट हेर्ने फुर्सद मिलाउनबाहेक केही उपती गर्न सकिएन जिन्दगीमा ।

मनै चिसो हुने गरीको कल्पना किन आउँछ नि ! आखिर यो दुनियाँमा सबैभन्दा बढी मलाई माया लाग्ने भनेको मेरै त हो । ‘शुभ होस्’ भन्ने कल्पँदा कल्पँदै म ड्याम्मै ठोकिएँ । छाती निकै शीतलो भयो । धन्न यो पटक चाहिँ मसँग बजारिन आइपुगेको टिप्पर नभएर बिहानको ताजा हिमधारे हावा रहेछ ।
——————
(दर्जन बढी पुस्तकका लेखक डा. भीम खतिवडाको ‘गो ब्याक’ हाइबुन कृतिबाट साभार ।)


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope