युद्ध र उथलपुथलको सामना गर्ने बेलायती महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको ९६ वर्षको उमेरमा निधन


युद्ध र उथलपुथलको सामना गर्ने बेलायती महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको ९६ वर्षको उमेरमा निधन भएको छ ।

बेलायती इतिहासमा सबैभन्दा लामो शासनकालपछि ९६ वर्षको उमेरमा निधन भएकी महारानी एलिजाबेथ द्वितीयलाई युरोपेली राजपरिवारको क्लासिक युगमा जन्मिएका अन्तिम राजाहरूमध्ये एकको रूपमा विश्वभर शोक व्यक्त गरिनेछ ।

एलिजाबेथको मृत्यु सिंहासनमा प्रवेश गरेको ७० औं वर्षगाँठ मनाएको सात महिनापछि भएको हो, जुन महारानीको उल्लेखनीय जीवनको अर्को कोसेढुङ्गा उपलब्धि हो, जसले सानै उमेरमा अनिच्छापूर्वक चर्चामा आएतापनि कर्तव्यप्रतिको उनको दृढ समर्पणको लागि लगभग विश्वव्यापी प्रशंसा प्राप्त गरिन्।

उनको लामो शासनकालले बेलायतलाई युद्धबाट थकित साम्राज्यवादी शक्तिबाट आधुनिक बहु-सांस्कृतिक राज्यमा रूपान्तरण गरेको देख्यो जसले नेतृत्वका लागि आफ्नो राजालाई विरलै हेर्थ्यो, तर अझै पनि उनलाई उच्च सम्मानमा राख्यो।

सन् २०११ मा महारानीका नाति राजकुमार विलियम र क्याथरिन मिडलटनको विवाह र तिनका तीन सन्तानको जन्मले पनि एलिजाबेथको शासनले सार्वजनिक र व्यक्तिगत रूपमा थुप्रै आँधीबेहरीको सामना गर्नुपऱ्यो।

एलिजाबेथ अलेक्जेन्ड्रा मेरीको जन्म 1926 मा भएको थियो, उनी ड्यूक र डचेस अफ योर्कको पहिलो बच्चा थिइन्। 
तर उनी सन् १९३७ सम्म राजगद्दीको उत्तराधिकारी बनेकी थिइनन्, जब उनका पिताले आफ्नो जेठो भाइको अपमानजनक गद्दी त्यागपछि राजा जर्ज छैटौंको ताज पहिरेका थिए – ओस्कर विजेता फिल्म “द किंग्स स्पीच” र हिट नेटफ्लिक्स शो “द क्राउन” मा नाटकीय घटनाहरू।


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope