आज विश्व पृथ्वी दिवसः स्वच्छ पृथ्वीका लागि यात्रा गर्दा यसरी गर्न सकिन्छ योगदान


काठमाडौं, ९ बैशाख । विश्व पृथ्वी दिवसलाई अन्तर्राष्ट्रिय आमा दिवस पनि भनिन्छ। यो दिवस हरेक वर्ष अप्रिल २२ मा मनाइन्छ। पृथ्वी दिवस मनाउनुको उद्देश्य वातावरण संरक्षण र वातावरणलाई कसरी क्षति हुनबाट जोगाउन सकिन्छ भन्ने बारे मानिसहरूलाई सचेत गराउनु हो। वातावरण संरक्षणमा सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा भनेको पृथ्वीको शोषण गर्नुभन्दा पनि यसको संरक्षणमा ध्यान केन्द्रित गर्नु हो  । र, सकेसम्म दिगो र पर्यावरणमैत्री जीवन जिउनु हो ताकि पृथ्वी हामीजस्तै सुखी र फुलिरहोस् ।

 

रुख रोपेर मात्रै वातावरण जोगाउन सकिँदैन तर वातावरण जोगाउन वा वातावरणको ख्याल गर्न यस्ता धेरै बानी र कामहरू गर्न सकिन्छ। यात्राको क्रममा केही सामान्य कुराहरूलाई ध्यानमा राखेर पृथ्वी बचाउने काम गर्न सक्नुहुन्छ।

सार्वजनिक यातायात द्वारा यात्रा

जति धेरै सवारी साधनको प्रयोग हुन्छ, त्यति नै बढी वायु प्रदुषण हुन्छ र इन्धन बढी खर्च हुन्छ । यस्तो अवस्थामा यात्रा गर्दा बढीभन्दा बढी सार्वजनिक सवारी साधनको प्रयोग गरेमा पृथ्वीलाई फाइदा हुनेछ छ र वातावरण संरक्षण पनि हुने छ ।

प्लास्टिकलाई निषेध गर्नुहोस 

यात्राको क्रममा, प्लास्टिकका चीजहरू कम मात्रामा प्रयोग गर्ने प्रयास गर्नुहोस्। यदि तपाईं चाहनुहुन्छ भने, तपाईं कागज प्लेट, काठको चम्चा र कागज झोला आदि लिएर घर छोड्न सक्नुहुन्छ। थोरै सामान तपाईको लागि भारी हुन सक्छ तर यसले तपाईलाई प्लास्टिकको प्रयोगबाट बचाउनेछ।

 

कलाकृतिहरू बुद्धिमानीपूर्वक किन्नुहोस्

हामी मध्ये कोही कतै यात्रामा गयो भने सम्झनाको रूपमा त्यहाँबाट केही न केही ल्याउँछौं । यस्तो अवस्थामा, वन्यजन्तु कलाकृतिहरूबाट केहि पनि किन्न प्रयास नगर्नुहोस्। जन्तुको कुनै अंगबाट बनेको, यातना दिएर बनेको वा लोप हुँदै गएको कुनै पनि जनावर छ भने उसको शरीरका अंगबाट बनेको वस्तु किन्नु हुँदैन ।

 

आफु बस्ने ठाउँ सेयर गर्नुहोस् 

सबैलाई आफ्नो व्यक्तिगत ठाउँ मनपर्छ तर यदि हामी यात्रामा जान्छौं र पहाड वा खोलाको छेउमा कुनै होटलमा बस्छौं भने, हाम्रो प्रयास त्यहाँको वातावरण बचाउने प्रयास गर्ने हुनुपर्छ । यसका लागि तपाईले बस्ने ठाउँ बाँडफाँड गरेर बस्दा पैसाको बचत हुनुका साथै वातावरणमा हुने क्षतिलाई कम गर्न, कोठामा कम इन्धन प्रयोग गर्न, बिजुली बचत गर्न र गडबडी कम गर्न सकिन्छ। 
 


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस


सम्बन्धित समाचार

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope