कान्तिपुरले ल्यायो लम्पी स्किन रोगको भ्याक्सिन


इन्दीप कोइराला

काठमाडौं, ५ असार । यतिबेला पशुचाैपायामा लम्पी स्किन रोगले महामारीको रुप लिएको छ । जसका कारण देशभरि करिब तीन लाख पशुवस्तु संक्रमित भइसकेका छन । सन २०२० मा नेपालमा पहिलो पटक ‘लम्पी स्किन’ रोग देखा परेको थियो । मुख्य गरेर गाईरभैंसीमा देखिने लम्पी स्किन रोगका कारण किसान चिन्तित देखिएका हुन् । 

घरपालुवा पशुवस्तुमा यो रोग देखापरेपछि किसानहरू चिन्तित् बनेका छन् । कैयौँ चौपायाको यसै रोगका कारण मृत्यु समेत भइसकेको छ । पछिल्लो समयमा नेपालका विभिन्न ठाँउमा लम्पी स्किन रोगले गाईगोरु मर्न थालेपछि पशुपालनमा संलग्न किसानहरू चिन्तित बनिरहेको बेलामा कान्तिपुर भेट डिस्टुबेटर प्रा लिले यसको भ्याक्सिन बजारमा उपलब्द गराएको छ । 

देशका विभिन्न स्थानमा लम्पी स्किन रोग अनियन्त्रित रुपमा फैलिएको छ भने अधिकांश गाईगोरुमा लिम्पी स्किन देखिएको छ । रोगका कारण पशु चौपायाको ठूलो क्षति हुन थालेको तथ्यांक आउन थालेपछि पशु चौपायामा देखिएको लम्पी स्किन रोगको रोकथामको लागि कान्तिपुरले ल्यायो लम्पी स्किन रोगको भ्याक्सिन बितरण सुरु गरेको कान्तिपुर भेटका संचालक हेमराज बडालले जानकारी दिए । 

सरकारले नै उक्त रोगबारे महामारी घोषणा गर्नेबारे पनि छलफल गरिरहेको बेलामा भ्याक्सिन अफुहरुले भ्याक्सिन उपलब्द गराएका कारण किसानलाई राहत पुगेको संचालक बडालले बताए । 
नेपालमा करिब पाँच वर्ष अघि झापा जिल्लामा संक्रमण देखिएको थियो । सुदूरपश्चिममा यसपटक बैतडीबाट रोगको संक्रमण शुरू भएको हो ।
 


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope