एलन मश्कले पाए मानव मष्तिष्कमा ‘कम्पुयटर चिप’ राख्ने अनुमति


न्युयोर्क, ४ असोज । एलोन मस्कले  मानव मस्तिष्कमा चिप प्रत्यारोपण गर्न स्वीकृत पाएका छन ।

 

यसलाई पक्षाघात भएका बिरामीको मस्तिष्कमा प्रत्यारोपण गरिनेछ । मस्कको स्टार्टअप न्यूरोलिङ्कले यो जानकारी दिएको हो ।

 

मस्कको कम्पनीले भर्ना प्रक्रियामार्फत भर्ना हुने पहिलो व्यक्तिको खोजी सुरु गरेको छ । यस परीक्षणको क्रममा पक्षघातका बिरामीमा चिप सेटको परीक्षण सुरु गरिनेछ। यसका लागि ‘सर्भिकल स्पाइनल कर्ड पक्षघात’ वा ‘एमियोट्रोफिक लेटरल स्क्लेरोसिस’ (एएलएस) जस्ता रोगबाट पीडित भएका व्यक्तिहरूको खोजी भइरहेको छ। यो अनुसन्धान पूरा गर्न करिब छ वर्ष लाग्नेछ।

 

अनुसन्धानले मानव मस्तिष्कमा ब्रेन कम्प्युटर इन्टरफेस (बीसीआई) प्रत्यारोपण गर्नको लागि शल्यक्रिया गर्ने रोबोटलाई समावेश गर्नेछ। यसको मद्दतले उसले मष्तिष्ककाे चाल र मनसाय प्राप्त गर्नेछ। यसपछि उसले थप आदेश दिनेछ । यस पछि त्यो चिप सेटसँग मिल्दो यन्त्रहरूले ती आदेशहरू प्राप्त गर्नेछन् र थप काम गर्नेछन्।

 

न्यूरोलिङ्कले प्रारम्भिक चरणमा आफ्नो लक्ष्य कम्प्युटर कर्सर र किबोर्डलाई नियन्त्रण गर्ने भएको बताएको छ । यो नियन्त्रण कमाण्ड सिधै मस्तिष्कमा जडान गरिएको चिप सेटबाट प्राप्त हुनेछ। यसपछि कर्सर चल्न थाल्छ र किबोर्डबाट टाइप हुनेछ। उदाहरणका लागि पक्षाघात भएका व्यक्तिको मस्तिष्कमा चिप प्रत्यारोपण गरेपछि उसले सोचेर मात्र माउसको कर्सर सार्न सक्षम हुनेछ।

न्यूरोलिंकले बनाएको यन्त्रको आकार सिक्का जस्तै हुनेछ। यो चिपको नाम लिंक दिईएको छ। यो यन्त्रले (न्यूरल इम्पल्स) कम्प्युटर, मोबाइल फोन वा अन्य कुनै पनि उपकरणहरु मार्फत प्रत्यक्ष रूपमा मस्तिष्क गतिविधि नियन्त्रण गर्न सक्षम हुनेछ।

 

न्युरोलिङ्कले सुरुमा करिब १० जनामा ​​परीक्षणको लागि अनुमोदन पाउने आशा गरेको थियो। तर, पछि युएस फूड एण्ड ड्रग एडमिनिस्ट्रेशन (एफडीए) ले सुरक्षाको बारेमा प्रश्न उठायो। यद्यपि, यो अझै थाहा छैन कि कति व्यक्तिले न्युरोलिङ्क परीक्षणको लागि अनुमति पाउने छन ? 

 

ग्रीवा मेरुदण्ड मेरुदण्डको क्षेत्र हो, जुन घाँटीको आधारबाट सुरु हुन्छ र सि १ देखि सि ७ कोशिकाहरू सम्म चल्छ। स्पाइनल कर्ड तंत्रिकाहरूको समूह हो, जसले मस्तिष्कबाट शरीरको बाँकी भागमा सन्देश वा आदेशहरू पठाउँछ। स्पाइनल कर्डमा चोट पुरै शरीरको लागि खतरनाक साबित हुन सक्छ।

 

एमियोट्रोफिक लेटरल स्क्लेरोसिस एक न्यूरोडिजेनेरेटिव रोग हो। यसले सेरेब्रल कोर्टेक्स, स्पाइनल कर्ड र ब्रेनस्टेमको तंत्रिकालाई असर गर्छ। यो रोगले मांसपेशी नियन्त्रण गर्ने मोटर न्यूरोन्सको प्रगतिशील हानि हुन सक्छ। यो दुर्लभ रोग हो।


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope