डायरीसँगै डाइपर


कृपा भण्डारी

सबै आमामा समर्पित:

आमा बन्नु हर विवाहित महिलाको रहर अनि सपना । कसैले चाँडो बच्चा जन्माउँछन् त कसैले ढिलो । अनि कसैको चाहेर पनि बच्चा नभएको अवस्था पनि छँदैछ । आमा बन्नु अघि देखिएका हर सपना सन्तान प्राप्तीपछि पूरा गर्ने कोशिश गर्छन् आमाहरु । उमेर, स्थान र अवस्थाअनुसार जीवनमा धेरै परिवर्तन हुन्छन् । यस्तै आमा भइसकेपछि जिवनमा आउने ठूला परिवर्तन त छँदैछन् त्यो सँगै स–साना परिवर्तनले पूरै जिन्दगी नै परिवर्तन गरिदिन्छ ।

बिहे अघि एकल रुपमा रहँदा र विहेपछीको सन्तान हुनुअघिको समयमा त्यति धेरै परिवर्तन हुदैन जति सन्तानप्राप्ती पछि हुन्छ । म पेशाले पत्रकार । करिब दूई दशक यो क्षेत्रमा बिताइरहेकी छु । सिँगल हुँदा र विहेपछी पनि मैले प्रयोग गर्ने सामानहरु नितान्त मेरा मात्र भए तर आमा भइसकेपछी म सँगै मेरी छोरीका सामानहरुले पनि ठाउँ लिन थाले मेरो जीवनमा । उसले लिने ठाउँ मनमा मात्र नभएर मेरो कोठा, मैले बोक्ने ब्याग हुँदै मेरो बेड सबैमा हुनथाल्यो ।

कहिलेकाँही सोच्छु कति मिठो परिवर्तन यो, अनि कति रमाइलो । पहिले मैले भिर्ने ब्यागमा केही कस्मेटिक सामानसहित सधै डायरी र पेन अटुट हुने गथ्र्यो तर हिजोआज मेरी छोरीको डायपर, वाइप्स उसको निप्पल बोटल अनिवार्य हुनेगर्छ । यस्तै अरु बेला सानो ब्याग लिएर हिड्ने गर्थे भने छोरी भएपछि ठूलो ब्याग लिनु अनिवार्य जस्तै हुनथाल्यो ।

मैले लगाउने कपडा पहिले जस्तो आफनो रोजाईकामात्र भएन् । छोरीलाई दुध खुवाउन मिल्ने कपडा किन्न थाले । हिजोसम्म मेरो मात्र कस्मेटिक सामान हुने मेरो मेकअप टेबुलमा अब मेरी छोरीका गाजल, नेलकट उसका काँटा, काइयो पनि सँगै हुन थाले । मेरा मात्र कपडा हुने दराजमा अब छोरीका सामान, कपडाहरु भरिभराउ भए । मेरो बाथरुममा छोरीको छुट्टै टावेल, उसको स्याम्पु अनि यस्तै यस्तै विविध सामानहरु । घरभरी छोरीका किसिम–किसिमका खेलौनाहरु ।


हिजोसम्म एक्लै जीवनको आनन्द लिइरहेकी मलाई छोरीको आगमनले छुटट्ै आनन्द संगै थप जिम्मेवार बनायो । उसलाई समय अनुसार खाना खुवाउनु, नुवाइधुवाई गरिदिनु, सुताउनु उठाउनु, सबै । जिम्मेवारीसँगै छोरीको लागि एउटी आमाले गर्ने हर कर्तब्य गरिरहेछु । कहिलेकाहीँ सोच्छु । हिजोसम्म डायरी मात्र हुने मेरो झोलामा अब डायरीसँगै डायपरले ठाउँ लिएको छ । कस्तो अद्भुत परिवर्तन यो । सायद मैले जस्तै अनुभूती हर आमाले गर्नुभएको छ होला ।

छोरीको आगमनसँगै उसका सामानहरुले घरमा ठाउँ लिएपछिको खुशी त छँदैछ । त्यो बाहेक यो समय भनेको कठिन समय र हर आमाको परिक्षाको समय हो भन्ने लाग्छ मलाई । एउटा काँचो माटोलाई मूर्तरुप दिनु पक्कै कम चुनौतीपूर्ण छैन । शिशु अवस्थाको बच्चालाई एउटा बयस्क तन्नेरी नागरिक बनाउनुछ ।

घरपरिवार, समाज अनि देशको लागि हर कुरामा स्वस्थ स्फूर्त बनाउनुछ । शारिरिक मात्र हैन मानसिक रुपमा पनि उस्तै अब्बल बनाउनु हामी आमाहरुको कर्तब्य हो । तर यो कर्तब्य निभाईरहँदा आफनो घरपरिवार र त्यहाँको वातावरणले पनि महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने गर्छ । तर बच्चाको लागि बाबा र घरपरिवार भन्दा पनि आफनो आमाको माया र साथको बढीमात्रामा खाँचो हुनेगर्छ । हामीले सिकाएको एक–एक बोली र ब्यवहारलाई हाम्रा छोराछोरीले छिटो प्रतिक्रिया दिने गर्दछन् । यो त सबै आमाले भोग्नु भएकै छ होला ।

सन्तानको खानपान, बोलिब्यवहार देखि हर कुरामा आमाहरु नै बढी जानकार हुन्छन् । आफनो सन्तानलाई के मनपर्छ के मनपर्देन, कुन कुरालाई उनीहरुका सन्तानले चासो राख्छन् त्यो सबैकुरा एउटी आमाले नै नजिकबाट बुझेकी हुन्छे । त्यसैले त आमाको अगाडी सारा कुरा गौण छन् भनिन्छ । भनाई नै छ नि एउटा सन्तान ‘बाबुको निधन हैन आमाको निधनपछी मात्र टुहुरो हुन्छ ।’ यो भनाई बाट नै हामी आमाहरुको कति महत्व रहेछ भन्ने कुराको अनुमान गर्नसक्छौँ ।

आमा धर्ती हो । आफनो सन्तानका लागि कैयौ त्याग र बलिदान दिएर आमा आमा बनेका हुन्छन् । यो कुरा हर छोराछोरीले बुझन जरुरी छ । जसरी डायरी राख्ने ठाउँ डायपरले लिएको छ अहिले त्यसरी नै हर छोराछोरी आमाले देखेका सपना र सजाएको भोलीको भविष्यमा पनि कब्जा गर्नसकुन । अनिमात्रै हरेक आमाले आफू आमा हुनुमा गर्विलो छाती ढुक्कले फुलाउनेछन् अनि बिर्सनेछन् छोराछोरी हुर्काउँदाका हरेक दुख र कष्ठहरु ।

लेखक परिचय: कृपा भण्डारी समय-समाचार अनलाईन पत्रिकाकी प्रधान सम्पादक हुन्। उनि सँग अहिले १७ महिनाकी छोरी छन।


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope