दिनहुँ मेथी प्रयोग गर्नुहुन्छ तर यसको फाइदा थाहा नहुन सक्छ, अब जान्नुहोस !!


काठमाडाैं, १० बैशाख । हाम्रो भान्सामा यस्ता धेरै चीजहरू छन्, जसको सेवन गर्नाले हामी छाला, पेट र कपाल सम्बन्धी सानातिना समस्याबाट छुटकारा पाउन सक्छौं।

 

आज हामी यस लेखमा मेथीको बारेमा कुरा गर्नेछौं। वास्तवमा, यो बीउमा धेरै पोषक तत्वहरू छन्, जसले हाम्रो स्वास्थ्य सुधार गर्न राम्रोसँग काम गर्दछ। 

 

मेथीमा प्रोटिन, लिपिड, उर्जा, फाइबर, क्याल्सियम, आइरन, फस्फोरस, पोटासियम, जिंक, म्यांगनीज, भिटामिन सी, भिटामिन बी, सोडियम, कार्बोहाइड्रेट आदि पाइन्छ।

 

मेथी दानावाट पाउने लाभ

– मेथीको दानाले हाम्रो पेट सफा गर्न मद्दत गर्छ । साथै, यो हाम्रो छालाको लागि धेरै राम्रो मानिन्छ। तपाईले एक चम्चा मेथीको दानामा कालो नुन मिसाएर एक गिलास मनतातो पानीसँग पिउनुहोस्। यसले तपाईलाई राहत दिनेछ।

 

– एकै समयमा मेथीको दानामा एन्टिअक्सिडेन्ट, एन्टिइन्फ्लेमेटरी र एन्टिब्याक्टेरियल गुण हुन्छ। यसबाहेक यसमा भिटामिन ए, बी, सी र के पनि प्रचुर मात्रामा पाइन्छ। यसमा पाइने सबै मिनरल्सले कपालको स्वास्थ्यका लागि फाइदाजनक हुन्छ। तोरीको तेलमा मेथीको दाना मिसाएर कपाल धोएमा यसको प्राकृतिक रंग कायम रहन्छ।

 

-मेथीको धूलो बढ्दो तौल नियन्त्रण गर्न सहयोगी हुन्छ । यदि तपाई कर्वी र सुन्दर फिगर बनाउन चाहनुहुन्छ भने, दैनिक बिहान मेथीको धूलो पानी पिउन सुरु गर्नुहोस्। यसले छिटो बोसो घटाउन र मांसपेशी विकासमा मद्दत गर्छ।

 

– रजोनिवृत्तिको समयमा महिलाहरूलाई दुखाइ, जलन र बेचैनीको समस्या हुन्छ। जसका कारण पेटमा असह्य पीडा, कमजोरी र थकान महसुस हुन्छ । यसमा पनि मेथीको दानाबाट राहत पाउन सकिन्छ ।


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope