फलाँस

दुवैले सम्झिन लाख प्रयत्न गरे तर सकेनन्— तास ल्याउने, फिट्ने, कैँची लगाउने, कटफोर गर्ने र बाँड्ने चाहिँ को पो थियो ?


खासै उद्यम नभएकाले समय बिताउन उनीहरू खेलमा जुटे । ‘कलब्रेक’बाट खेल शुरू भयो । चार जना मात्र खेल्न मिल्ने र पाँच राउन्डसम्म खेल लम्बिने भएकाले त्यसलाई स्थगित गरियो । दोस्रो खेलको रूपमा ‘दहलमारा’ थालियो । त्यसले मनोरञ्जन नदिएको ठहरसँगै उक्त खेल पनि स्थगनमा पर्यो । ‘गुल्लुचोर’ खेलिन थालेसँगै मनोरञ्जन लिनेहरू हौसिन र जिस्किन थाले । गुल्लुचोरको अनुहार हेर्न लायकको बन्न थालेपछि त्यो खेला पनि रोकियो । त्यसपछि उनीहरू ‘ट्वान्टी नाइन’मा जुटे । त्यो पनि त्यति जमेन । खेल्न चाहनेको संख्या बढ्नासाथ छोटो, रमाइलो र धेरैको सहभागिता हुने खेलको चर्चा भयो । ‘किटि’ भीडबाट कसैले भन्यो । ‘जुटपत्ति, ठीक’, अर्को स्वर सुनियो । ‘धुम्बल खेलौँ’ कसैले सुझायो । अन्ततः ‘फलाँस’ खेल्न सबै राजी भए ।

खेल पुनः शुरू भयो । सबैले बोट राखे । ‘दुक्का जुट’ पर्नेले सबैभन्दा पहिले हाप्यो । ‘एक्का फलाँस’वालाले एकपटक चलेर हाप्यो । ‘जग्गर डाप’ पर्ने मल्याकमुलुक गर्दै थियो तर खै के बुझेर हो दुई पटक चलेपछि गलेझैँ उसले पनि हाप्यो । ‘ल्याङ्डी डाप’वालाको फार्तिफूर्ति धेरैबेर टिकेन । तीनपटक चलेपछि उसले पनि त्यसै गर्यो । ‘चौका टनेला’ पर्नेले चारपटकसम्म बोट थप्यो तर हेर्दाहेर्दै उसले पनि खेल्न चाहेन र हाप्यो । बाँकी रहे मात्र दुई खेलाडी र खेल रोमाञ्चक मोडमा पुग्यो ।

‘आम्मामामा… चल् है चल्’ एउटा खेलाडीलाई उकास्ने मुखर भए ।
‘ओई… सो नगर है’ अर्को खेलाडीलाई सोडा लगाउने सल्बलाए ।

खेल लम्बियो । आवेश र आवेगको कारण यन्त्रवत् भइसकेका दुवैले आफैँमाथि नियन्त्रण राख्न सकेनन् । बोट थुप्रियो । खल्ती खोक्रिएको छनक पाएको पहिलो खेलाडीले ‘सो’ गर्यो । दोस्रो खेलाडीलाई पनि ‘सो गर्न’ कर लाग्यो । पल्टिए— ‘मिसि टनेला’ र ‘बासा टनेला’ । खेलाडीले एक आपसमा हेराहेर गरे । दुवैले सम्झिन लाख प्रयत्न गरे तर सकेनन्— तास ल्याउने, फिट्ने, कैँची लगाउने, कटफोर गर्ने र बाँड्ने चाहिँ को पो थियो ?

परिचय: अनुसिर्जना, सम्पादन र अध्यापनमा सक्रिय मुक्तिनाथ घिमिरे मूलतः समीक्षक र लघुकथाकार हुन् । उनको प्रयोगधर्मी लघुकथा सङ्ग्रह ‘२१६६’ प्रकाशित छ ।

यो पनि पढ्नुहोस्

नेपाल आमा भन्छिन् (शनिबासरीय विशेष कविता)

गिनिज रेकर्डमा नभएको त्यो नाम (संस्मरण)

अचम्मका ती अन्तर्वार्ता (संस्मरण)


Please send us your feedback or any articles if your passion is in writing and you want to publish your ideas/thoughts/stories . Our email address is sendyourarticle@samayasamachar.com. If we find your articles publishable, we will publish them. It can be any opinionated articles, or stories, or poems, or book reviews.
हामीलाई तपाईंहरूको सल्लाह र सुझाव दिनुहोला जसले गर्दा हामीले यो विकास पत्रकारिता, लेखन र साहित्यको क्षेत्रमा अझ राम्रो गर्न सकौं । यहाँहरूका लेख तथा रचनाहरु छन् भने पनि हामीलाई पठाउनुहोला । छापिन योग्य रचनाहरू हामी छाप्ने छौं ।सम्पर्क इमेल : sendyourarticle@samayasamachar.com

तपाईको प्रतिक्रिया दिनुहोस

सुन चाँदी दर अपडेट

© Gold & Silver Rates Nepal
विदेशी विनिमय दर अपडेट

© Forex Nepal
प्रीतिबाट युनिकोड

© Preeti to Unicode
रोमनाइज्ड नेपाली

© Nepali Unicode
आजको राशिफल

© Nepali horoscope